strona główna mapa strony poleć znajomemu
Słowo kluczowe Miejscowość
Województwo


Słowo kluczowe
Kategoria

SZUKAJ FIRM NA STRONACH WWW

Aktualności

Lato w cieniu pokrzywki

Lato w cieniu pokrzywki

Lato to okres większej mobilności, kiedy przemieszczamy się z miejsca na miejsce, poznajemy nowe tereny, rzeczy, potrawy... Wakacje to także czas, gdy częściej uskarżamy się na nieznajomego pochodzenia dolegliwości skórne.

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje z naszego serwisu wpisz swój e-mail.

AktualnościAktualności Zdrowie

Lato w cieniu pokrzywki

Lato w cieniu pokrzywki

Lato to okres większej mobilności, kiedy przemieszczamy się z miejsca na miejsce, poznajemy nowe tereny, rzeczy, potrawy... Wakacje to także czas, gdy częściej uskarżamy się na nieznajomego pochodzenia dolegliwości skórne.
Kontakt z hotelowym ręcznikiem, sierść zwierząt w gospodarstwie agroturystycznym czy nowa potrawa w hotelowej restauracji – wszystko to może powodować zmiany skórne – tzw. pokrzywki. Na skórze pojawiają się wtedy różowo-porcelanowe „bąble” rozwijające się na skutek obrzęku skóry. Ich wielkość waha sie od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. „Bąble” pokrzywkowe mogą być skupione w jednym lub kilku miejscach albo pokrywać całe ciało. Zwykle rozwijają się szybko, bo w kilka minut, przy czym swędzą, pieką, ale ustępują do 24 godzin nie pozostawiając po sobie śladu. Mówimy wówczas o pokrzywce ostrej, którą według lekarzy przechodzi przynajmniej raz w życiu połowa populacji. Zdarza się jednak, że dolegliwość daje się we znaki, co jakiś czas a nawet utrzymuje przez sześć tygodni lub ciągnie latami – wówczas mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą.
Pokrzywka stanowi jedną z najczęstszych i najbardziej kłopotliwych dolegliwości zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy, gdyż trudno ją zdiagnozować. W około 80% przypadków pokrzywki, nie jest możliwe ustalenie czynnika przyczynowego i mechanizmu rozwoju choroby skóry. Tego typu dokuczliwą zmianę skórną określa się jako pokrzywkę idiopatyczną. Przypuszczalnie odpowiadają za nią czynniki wewnątrzpochodne: psychogenne i autoimmunologiczne jak i zewnątrzpochodne: leki, sierść i naskórek zwierząt czy kontakt z tkaninami. Przyczyną zmian w obrębie dłoni są zazwyczaj środki spożywcze czy rękawice lateksowe.

W każdym przypadku, pokrzywka może skutecznie popsuć nam wakacje, gdyż szpeci i jest uciążliwa zwłaszcza, gdy przebywamy w innym kraju i mamy trudność w porozumieniu się z lekarzem. Zawsze możemy spróbować złagodzić zmiany skórne posługując się sposobami naszych babek: zimny okład na zmienione miejsce lub… sok
z cebuli chwilowo łagodzący dolegliwości. Jednak, gdy to nie pomoże warto sięgnąć po leki. W wyjazdowej, wakacyjnej apteczce obok plastra, bandażu i wody utlenionej warto mieć doustne leki łagodzące objawy pokrzywki. Głównie są to leki przeciwhistaminowe, działające na histaminę – substancję chemiczną znajdującą się w naszym organizmie. Histamina oddziałuje na niewielkie naczynia krwionośne, powodując ich rozszerzenie się. To z kolei prowadzi do obrzęku, zaczerwienienia, a także pojawienia się nieprzyjemnych objawów, jak w przypadku pokrzywki: obrzęk i świąd na skórze. Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, jak loratadyna, blokują histaminę, co powoduje, że uciążliwe objawy swędzenia i zaczerwieniania łagodnieją.
Oryginalnym lekiem zawierającym loratadynę jest Claritine® SPE, dlatego gdy tylko zauważymy na skórze swędzące, nieznane zmiany przypominające płaskie „bąble” warto ją mieć pod ręką. Co istotne podczas urlopu, kiedy jesteśmy roztargnieni i niesystematyczni, lek wystarczy przyjmować raz dziennie. Claritine® SPE może być stosowana u dzieci powyżej 12 roku życia, a także u kierowców, gdyż nie zaburza koncentracji i u ponad 98% nie powoduje obniżenia aktywności.

Panel Klienta


Login:
Hasło:
 

Nowości

Chora Wątroba - ostropest plamisty

Chora Wątroba - ostropest plamisty

Zapewne nie każdy wie, ale wątroba wydziela 1/5 ciepła wydzielanego przez (...)
Baner zarejestruj się

Artykuły

Zaciągnij się powietrzem

Zaciągnij się powietrzem

Oddychanie to podstawowa czynność organizmu, bez której nie da się (...)
WIOSENNE DOŁADOWANIE ENERGII

WIOSENNE DOŁADOWANIE ENERGII

Wczesna wiosna to czas, kiedy czujemy się osłabieni, rozdrażnieni i apatyczni. (...)
Skuteczna walka z cholesterolem

Skuteczna walka z cholesterolem

Znaczenie cholesterolu nie powinno być ignorowane. Kontrola cholesterolu jest bardzo ważna (...)

Top layers